Disse aubergine skiver er super lækre som tilbehør præcis som de er, men kan også bruges kolde som pålæg, som fyld i fx pitabrød, i vegetariske dürüm-ruller, som pandekage eller burger fyld. Hjemme hos os bliver de dog ofte brugt som pizza topping!
.
Ingredienser
- 1 hel aubergine
- 2 spsk olivenolie
- 2 spsk sojasauce
- 1 spsk citronsaft
- 1 tsk. hvidløgspulver (Ikke granulat!)
- Friskkværnet peber
- Havsalt
.
Fremgangsmåde
Skær auberginen i ca. 1 cm tykke skiver og læg dem på en bageplade med bagepapir. Bland ingredienserne til marinaden og pensel skiverne på begge sider.
Bag dem i ca. 10 ved god varme (ca. 250 grader højt i ovnen) Drys med groft fingersalt når de er færdige…
Kan også grilles…
5. maj 2008 kl. 3:24 pm
Hej Luna.
Off-topic! Jeg har lige set alt det du har lavet med “Vegetar – hvordan” og “Vegetar – hvorfor”. Er det nyt – eller er det bare mig som ikke har set det før?
Whatever – jeg har læst det hele igennem og det er enormt godt. Det er seriøst og nemt at forstå, uden nogen former for sludder og vrøvl.
I stedet for semi-vegetar, kan jeg dog bedre lide udtrykket pseudo-vegetar. Jeg mener at det er mere præcist – men det er selvfølgelig ikke så høfligt. 😉
6. maj 2008 kl. 8:40 pm
Hej Jens (Off topic)
Yes – det er ret nyt. Det er stadig under udvikling, men er glad for at du kan lide det. 🙂
Det aller nyeste på stammen er dog “sundhed som vegetar” og det er også et arbejde i proces. Det er lidt af et detektiv arbejde, især fordi jeg gerne vil anføre korrekte tal osv, men det er ret spændende.
Har ikke hørt begrebet pseudo-vegetar før, men vil da helt sikkert tilføje det. Det dækker ret godt…
Luna
2. juni 2009 kl. 4:13 pm
Den her opskrift var lige, hvad jeg ledte efter.
3. juni 2009 kl. 5:30 pm
Hej Jakob
Godt du kunne bruge den. Ovnbagte auberginer er fantasiske. Men pas på! Man bliver afhængig af dem. 😉
9. juni 2009 kl. 10:00 pm
Ja, de blev ganske gode.