Månebarnet

Veganske opskrifter, farverig madglæde & bæredygtig livsstil

Chutney med æble, rødløg og aubergine

1 kommentar


Denne chutney er frisk og sprød fra løgene og æblet, men også blød og “fed” fra auberginen og tomaterne. Løgene karamelliserer en smule under tilberedningen.

.

Ingredienser (til 2 personer)

  • 1 lille syrligt æble
  • 2 rødløg
  • ½ lille aubergine
  • 2 tomater
  • 1/2 tsk salt
  • 1/2 spsk sojasauce eller tamari

.

Fremgangsmåde

Skær auberginen i skiver og derefter i tern. Ligeledes skæres rødløg, tomater samt æble i tern. Auberginen kommes på en pande tilsat lidt kogende vand samt et drys havsalt og steges ved høj varme i et par minutter. Tilsæt lidt mere vand når det fordamper fra panden så aubergineternene ikke sætter sig fast.  Tilsæt derefter rødløg og æbletern, og vand om nødvendigt. Efter yderligere et par minutter tilsættes tomatternene og en lille sjat sojasauce/tamari. Drys med frisk hakket timian inden servering.

.

Forfatter: Luna Krause

Mor, bonusmor, blogger på Månebarnet, madaktivist, ildsjæl, medstifter af Danmarks veganske forening ♡

One thought on “Chutney med æble, rødløg og aubergine

  1. Hvor ser det bare lækkert ud. God ide med æblet, for at give det lidt syrlighed. Ideen med at stege i vand er desuden slet ikke så tosset endda. Og SÅ lige til noget helt andet; TAK fordi du (via dine blog-indlæg) introducerede mig for røget paprika. jeg ❤ ❤ <3'er det! Det er så meget mit nye yndlingskrydderi!

    Like

Skriv en kommentar!

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s